Biz Kimiz?

Doç.Dr.Zeynep Alemdar

Zeynep Alemdar, İstanbul Okan Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi ve Bölüm Başkanıdır. 2014 yılında Carnegie Uluslararası Barış vakfı tarafından Avro-Atlantik Güvenlik İnisiyatifi Yeni Nesil Liderler Programına seçilmiş, halen de Avrupa Liderlik Network’ü üyesidir. Demokratikleşme, sivil toplum, kadınların çatışma süreçlerinde rolleri ve uluslararası organizasyonlar üzerine çalışan Alemdar, genç kadınları güvenlik ve dış politika konularına özendirmek amacıyla Dış Politikada Kadınlar İnisiyatifini kurmuştur. Pek çok sivil toplum kuruluşuyla kadınlar ve liderlik, kadınların siyasete katılımı konularında çalışan Alemdar aynı zamanda Türkiye-AB Derneğinin de Başkan yardımcılığını yürütmektedir.

Lisansını Galatasaray Üniversitesi, yüksek lisansını Patterson School of Diplomacy ve doktorasını da University of Kentucky’de tamamlayan Alemdar, Portland State University’de konuk öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Prof.Dr.Ayşe Betül Çelik

Prof. Dr. Ayşe Betül Çelik 2002 yılında Binghamton Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi doktorası almıştır. Halen Sabancı Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uyuşmazlık çözümü alanlarında ders vermekte olan Çelik, doktora tezini İstanbul’daki hemşehri ve Kürt dernekleri üzerine yazmıştır. 2009’da American University (A.B.D.) ve 2013’de de University of Sydney’de (Avustralya) ziyaretçi öğretim üyeliği yapmıştır.

Çalışma alanları Kürt sorunu, zorunlu göç, sivil toplum ve barış inşası, toplumsal kutuplaşma ve mutabakat, toplumsal cinsiyet ve kültürel uyuşmazlık çözümü yöntemleridir. Barış Vakfı kurucu üyesi de olan Prof. Çelik, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarına da danışmanlık yapmıştır. Sivil toplum kuruluşlarına, eğitim kurumlarına ve özel şirketlere uyuşmazlık çözümü, müzakere / arabuluculuk, diyalog ve toplumsal cinsiyet eğitimleri de vermektedir.